تبلیغات
فری اس ام اس - مطالب اسفند 1397
چهارشنبه 29 اسفند 1397  12:07 ب.ظ

ساک بستن برای سفر یکی از لذت بخش‌ترین و در عین حال سخت‌ترین کارهاست، از این رو که شما لباس و وسایل زیادی دارید که باید همه را در یک ساک جای دهید. اما نگران نباشید، ما در اینجا ترفند‌هایی را برایتان آورده ایم که به کمک آن‌ها می‌توانید در این کار راحت‌تر عمل کنید.

ترفندهای کاربردی و ساده برای بستن چمدان سفر

 


آب و هوا را چک کنید

نیازی به گفتن ندارد، اما قبل از بستن چمدان سفرتان بهتر است که از طریق اینترنت وضعیت آب و هوایی مقصدتان را مشخص کنید. ممکن است فکر کنید هوا در کل گرم و بهاری ست، اما اگر یک روز بارانی باشد، آیا لباس مناسبی برای آن روز خواهید داشت؟ یا برعکس، اگر فقط لباس‌های گرم را در ساک تان قرار دهید، اما ناگهان هوا گرم و آفتابی شود چه خواهید کرد؟ برای این که در سفر به مشکل برنخورید، بهتر است که از وضعیت آب و هوا اطمینان حاصل کنید.

حال که لباس هایتان را انتخاب کرده اید، نوبت آن است که آن‌ها را در ساک تان جای دهید. این قسمت یکی از سخت‌ترین کارهاست، از این رو که فضای شما کم و وسایل تان زیاد است. اما نگران نباشید، با دنبال کردن مراحل زیر، خیلی راحت از پس اش بر خواهید آمد.

چمدان تان را انتخاب کنید

سفر شما چند روزه است؟ آیا به سفر کاری می‌روید یا مسافرت تفریحی؟ پاسخ به این سوالات می‌تواند کار شما را در انتخاب سایز چمدان راحت کند. اگر سفر شما بلند مدت است، بهتر است که یک ساک بزرگ بردارید، در غیر این صورت یک ساک جمع و جور می‌تواند کار شما را راه بیاندازد.

وسایل تان را هوشمندانه انتخاب کنید

لباس

حال نوبت انتخاب لباس هایتان است. بهتر است لباس‌هایی که انتخاب می‌کنید به رنگ‌های خنثی مانند سرمه ای، خاکستری، کرم، مشکی یا سفید باشد. در این صورت، نه تنها ست کردن آن‌ها با لباس‌های دیگر راحت‌تر خواهد بود، بلکه به لباس‌های کمتری نیاز خواهید داشت و ساک تان سبک‌تر خواهد شد. مثلا اگر شما ۸ دست لباسی داشته باشید که به سادگی با دیگر لباس‌ها ست می‌شود، می‌توانید آن‌ها را به ۲۴ شیوه مختلف در کنار هم به تن کنید. جدا از آن، لباس‌هایی انتخاب کنید که به سادگی چروک نمی‌شوند. این نیز یکی دیگر از نکاتی ست که باید هنگام بستن چمدان، بدان دقت کنید.

اکسسوری

شما به کمک اکسسوری‌ها می‌توانید زیبایی ظاهرتان را دو چندان کنید، بنابراین آن‌ها نیز از دیگر وسایلی هستند که باید در چمدان تان قرار دهید. البته یادتان باشد که از برداشتن اکسسوری‌های بزرگ و سنگین و گران قیمت خووداری کنید، زیرا احتمال دزدیده شدن آن‌ها زیاد است. علاوه بر آن، شما باید مدام حواس تان به آن‌ها باشد و نگران گم کردن شان باشید؛ بنابراین فقط چند اکسسوری زیبا، ظریف و ارزان قیمت را برای سفرتان بردارید.

کفش

برای کفش، بهتر است که به دنبال مدلی باشید که راحت و سبک باشد، علاوه بر آن، بتوانید در اکثر جا‌ها به پا کنید. اگر چه کفش‌های پاشنه دار خانم‌ها را کشیده‌تر و جذاب‌تر نشان می‌دهد، اما خب گزینه مناسبی برای سفر نمی‌باشند. آقایان هم بهتر است که به جای کفش‌های کلاسیک و رسمی، به دنبال مدل‌های اسپورت‌تر باشند. از آنجا که کفش‌ها جای زیادی را در چمدان شما می‌گیرند، بهتر است که آن‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید.

لوازم آرایش بهداشتی

برای لوازم آرایش، بهتر است که لوازم آرایش‌های کوچک‌تر را با خودتان به همراه داشته باشید. به عنوان مثال اگر در بین آن‌ها سمپل دارید، از آنجا که در سایز‌های کوچک طراحی شده اند، آن‌ها را بردارید که انتخاب مناسبی برای سفر خواهند بود. در مورد مرطوب کننده، شامپو، نرم کننده و آرایش پاک کن نیز سعی کنید که از سایز‌های کوچک‌تر استفاده کنید تا جای کمتری بگیرند. از این رو که احتمال ریختن لوازم آرایشی بهداشتی در ساک هست، بهتر است که آن‌ها را در یک نایلون در بسته جای دهید تا در صورت پخش شدن، لباس هایتان را رنگی نکنند.

کیف

جدا از کیف بزرگی که با خود در هواپیما یا ماشین و قطار به دست دارید و داخل آن را پر از وسیله کرده اید، شما باید یک کیف کوچک نیز به همراه داشته باشید. از آنجا که در سفر شما مدام به اینور و آنور می‌روید، باید کیفی داشته باشید که خیلی مزاحم تان نباشد و دست هایتان را آزاد بگذارد. کیف‌های کمری یا رو دوشی از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهند بود.

تا کردن یا لوله کردن؟

حال نوبت قرار دادن لباس‌ها در چمدان است. اما باید چگونه باید لباس هایمان را در چمدان قرار دهیم که کمترین جا را بگیرند؟ اگر چه تا کردن لباس‌ها مانع از چروک شدن آن‌ها می‌شود، اما فضای بیشتری را اشغال می‌کند، از این رو بهتر است که آن‌ها را لوله کنید و در چمدان بگذارید. نگران خراب شدن لباس هایتان نباشید، شما می‌توانید تمام لباس هایتان را با هر جنسی که دارند، لوله کنید. اگر خیلی نگران لباس‌های رسمی تان هستید، آن‌ها را تا کنید و روی لباس‌های لوله شده در ساک قرار دهید.

جوراب هایتان را درون کفش هایتان قرار دهید تا جای کمتری را اشغال کنند. بهتر است که کفش‌ها را ته ساک قرار دهید و لباس هایتان را روی آن‌ها بچینید.

روی کفش هایتان، ابتدا لباس‌های سنگین‌تر مانند شلوار جین یا سویشرت را قرار دهید.

تا می‌توانید لباس هایتان را جفت هم در ساک قرار دهید تا مانع از باز شدن آن‌ها شود.

اگر وسایل ظریفی دارید که نمی‌توانید آن‌ها را به دست بگیرید، بهتر است که آن‌ها را وسط چمدان و روی لباس‌های

سنگین قرار دهید. اطراف آن‌ها را هم با لباس‌های دیگر بپوشانید تا مانند محافظ عمل کنند.

آخرین لایه‌ای که باید در چمدان تان قرار دهید، لباس‌های سبک مانند تیشرت است.

همانطور که قبلا گفتیم، اگر لباسی را تا کرده اید، می‌توانید آن‌ها را در بالاترین قسمت چمدان تان قرار دهید.

اکسسوری هایی، چون کمربند یا لباس‌های کوچک مانند جوراب یا لباس زیر را در جا‌هایی از چمدان که فکر می‌کنید خالی ست، قرار دهید.

مقداری از فضای چمدان را خالی نگه دارید

به این فکر کنید که ممکن است شما در سفر چیزی بخرید یا بخواهید برای دوستان تان سوغاتی بیاورید، پس بهتر است که کمی فضای خالی هم در چمدان تان برای وسایل جدید نگه دارید.

شما می‌توانید خیلی از وسایل تان را در کیف دستی تان جای دهید. لوازمی چون:

  • لوازم آرایش
  • دارو (داروی ضد تهوع، مسکن)
  • اسپری یا عطر
  • عینک آفتابی
  • مسواک
  • بطری آب
  • کرم ضد آفتاب

حال که چمدان تان را بسته اید، از سفری که انتظارتان را می‌کشد، نهایت لذت را ببرید.

منبع: برترین ها


  • آخرین ویرایش:چهارشنبه 29 اسفند 1397
نظرات()   
   
چهارشنبه 29 اسفند 1397  11:57 ق.ظ

تقویم هجری خورشیدی که معمولا به طور روزمره همراه مردم است به عنوان دقیق‌ترین تقویم مطرح شده در جهان شناخته می‌شود که این تقویم از سوی حکیم عمر خیام نیشابوری دانشمند و ریاضی‌دان ایرانی تدوین شد.

دقیق‌ترین تقویم جهان متعلق به چه کسی است؟


به اعتقاد ستاره‌شناسان، تقویم هجری خورشیدی دقیق‌تر از تقویم میلادی است، زیرا که مشکل در دقت آن هر ۳ هزار و ۷۷۰ سال، یک روز است و تقویم میلادی هر ۳ هزار و ۳۳۰ سال یک روز به مشکل می‌خورد.

ابوالفتح عمربن ابراهیم خیام نیشابوری که در سال ۱۰۴۴ میلادی در نیشابور به دنیا آمد و در سال ۱۱۲۴ در گذشت، تنظیم‌کننده تقویم رسمی ایران است.

وی در روز جمعه نهم رمضان سال ۴۷۱ هجری قمری در حالیکه ۳۲ سال بیشتر نداشت تقویم ایرانی را تکمیل کرد.

اختلالاتی که در زمان حیات خیام یعنی سده ۵ هجری در گاهشماری‌ها وجود داشت، دولت سلجوقی را برآن داشت تا تقویم جدیدی با مبدأ هجرت پیامبر اسلام از مکه به مدینه و براساس سال خورشیدی را تدارک ببیند.

پیش از ورود اسلام به ایران و به روزگار زمامداری ساسانیان (۲۲۶ تا ۶۵۲ میلادی) هر سال مرکب از ۳۶۵ شبانه روز در ۱۲ ماه بود.

از آنجا که سال مداری یا حقیقی ۳۶۵ روز و ۵ ساعت و ۴۸ دقیقه و ۴۹ ثانیه است و سال عرفی ساسانیان، سرراست ۳۶۵ روز بود، هر ۴ سال یک بار، سال عرفی از سال حقیقی یک روز عقب می‌افتاد و نوروز با اول فروردین برابری نداشت.

همچنین هر ۱۲۰ سال یک بار، سال عرفی یک ماه از سال حقیقی عقب می‌افتاد. منجمان ساسانی چاره کار را در این دیدند که با گذشت هر ۱۲۰ سال، یک سال را به صورت چرخشی ۱۳ ماهه حساب کنند، یعنی بعد از ۱۲۰ سال اول، دو ماه فروردین و بعد از ۱۲۰ سال دوم، دو ماه اردیبهشت داشته باشند و به همین ترتیب تا ماه اسفند پیش بروند.

دقیق‌ترین تقویم جهان متعلق به چه کسی است؟

این رویه تا پایان دوره ساسانی رواج داشت، اما پس از اسلام به فراموشی سپرده شد و انطباق سال عرفی با سال حقیقی به هم خورد.

در زمان سلطنت ملکشاه سلجوقی (۴۶۵ تا ۴۸۵ هجری قمری) و وزارت خواجه نظام‌الملک توسی، احتمالا به اشاره خواجه، تصمیم گرفتند که به نابسامانی در گاهشماری پایان دهند و از این رو حکیم عمر خیام نیشابوری مأمور شد با همراهی گروهی از منجمان برجسته، محاسبات جدیدی را ترتیب دهد.

در آن زمان، خیام هنوز از مرز ۳۰ سالگی نگذشته بود، ولی شهرت علمی درخور توجهی داشت و مورد احترام ملکشاه سلجوقی و خواجه نظام الملک بود و از همین رو اصلاح تقویم به او واگذار شد. تقویم جلالی که توسط خیام تنظیم شد توانست سال عرفی را با سال طبیعی تطبیق دهد.

در این گاهنامه نوروز درست در اول بهار یا به اصطلاح منجمان در نقطه اعتدال بهاری قرار گرفت، بلکه تمام فصل‌های عرفی با فصل‌های حقیقی منطبق شدند.

این که امروزه در تقویم ایرانی یا همان جلالی، بهار و تابستان ۹۳ روز است، فصل پاییز ۹۰ روز دارد و زمستان ۸۹ روز حساب می‌شود، برای این است که اول هر فصل عرفی دقیقا برابر با آغاز فصل حقیقی باشد. سالی که با تقویم جلالی محاسبه می‌شود، برخلاف سال میلادی که در هر ۱۰ هزار سال، نزدیک به ۳ روز با سال حقیقی اختلاف پیدا می‌کند، همواره مطابق با سال حقیقی است و هیچ گاه از آن عقب نمی‌ماند، از همین رو، سال‌های کبیسه در تقویم جلالی ثابت نیستند و بر مبنای رصد سالانه تعیین می‌شوند.

به طور معمول هر چهار سال یک بار، سال را کبیسه می‌گیرند، اما پس از گذشت ۲۸ یا ۲۹ سال، کبیسه گرفتن بعد از ۵ سال اجرا می‌شود؛ یعنی به جای آن که سال ۳۲ را کبیسه حساب کنند، سال ۳۳ را کبیسه می‌گیرند.

منبع: فارس


  • آخرین ویرایش:چهارشنبه 29 اسفند 1397
نظرات()